aslhnky

Status is not quo ! Futurist Blog
Recent Tweets @aslhnky
Posts tagged "priceconomics"
Yeni bir internet sitesi daha hizmete girmiş. Bu sitede ikinci elde alıp sattığımız her ne var ise alım-satım fiyatlarından oluşturulan ürüne özel fiyat endekslerini bulabilecekmişiz. Ayrıca ürünlere özel birde analiz sayfası olacakmış. Bu sayfada herhangi bir ürünün üretim tarihinin ürün fiyatını nasıl etikilediği ile ilgili kısa bir analiz olacakmış. Bu analizin faydası ikinci elde satmaya ya da almaya karar verdiğiniz ürünü doğruya en yakın fiyattan nakite çevirebilmek.Haberin devamı linkte.

The Gong Show: Our Investment in Priceonomics

parislemon:

thegongshow:

A few vertical marketplaces have their own pricing guides. In cars, Kelly Blue Book has been the industry standard for years, and nearly all car purchases use KBB as a starting reference point. Cars are a high ticket item, a considered purchase, and a fairly liquid market, so it’s not surprising…

I’ll echo everything Andrew Parker of Spark Capital wrote about Priceonomics, which CrunchFund has also invested in. I’m a total sucker for this type of data and their simple execution of the “Blue Book for everything” idea is brilliant. 

TechCrunch has a bit more about the company — and the Priceonomics blog is also pretty awesome.